piątek, 4 stycznia 2019

Tworzenie tekstów nielinearnych - nowy trend w pisarstwie szczególnie w internetowych serwisach pisarskich

Tworzenie tekstów nielinearnych - nowy trend w pisarstwie szczególnie w internetowych serwisach pisarskich


Autor: Dominik Jandy


Świat literatury tradycyjnej w bardzo dużym stopniu ustąpił różnego typu mediom na przykład telewizji i internetowi. W ostatnim czasie nieco popularne staje się tworzenie tekstów nielinearnych na stronach internetowych.


Tworzenie tekstów i literatury spotyka się z jakimś zainteresowaniem ze strony internautów - choćby dlatego, że powstało już kilka serwisów umożliwiających tworzenie tekstów. Powstały również serwisy umożliwiające tworzenie tekstów nie tylko linearnie. No ale co to znaczy nielinearnie?

Nielinearność występuje wtedy, gdy po przejściu jednego fragmentu mamy co najmniej dwie alternatywne możliwości do wyboru. Przykładowo może to być opowiadanie w którym miś wyszedł z domu i spotkał sąsiada. I w tym momencie może powstać pierwsza wersja opowiadania, w której miś porozmawiał ze sąsiadem i zaprosił go na kawe i może być druga wersja, w której namówił sąsiada na wyjście do lasu.

Czytelnik ma możliwość wyboru którą wersję chce wybrać i może podążać różnymi ścieżkami. Taki sposób tworzenia opowiadań daje możliwość stworzenia wielu wersji opowiadania, z których na przykład na podstawie głosowania można wybrać najciekawszą wersję.

Takie podejście w pisarstwie wydaje się nowością, jednak istnieje już zbiór utworów, w których zastosowano podejście nielinearne. Jednym z takich utworów jest chociażby Gra w klasy Julio Cortázara z 1963 roku. Powieść można czytać na wiele sposobów. Przede wszystkim na dwa sposoby. Pierwszy sposób polega na normalnym czytaniu według kolejności ułożenia rozdziałów czytamy od 1 do 56 rozdziału. Drugi sposób polega na czytaniu według numerów umieszczonych pod każdym rozdziałem. Lektura powieści drugim sposobem czytania jest dużo bogatsza i zmienia odbiór opowieści. Uzupełnia tekst podstawowy - rozdziały 1-56 o krótkie fragmenty dialogu, wycinki z gazet, cytaty filozofów czy refleksje na temat bohaterów powieści. Tematyka tych dodatkowych fragmentów jest nierzadko odległa od toku opowieści, jednakże w jakiś sposób z nimi powiązana. Lektura wymaga od użytkownika nieco samodzielności i pozostawia sporą przestrzeń do jego własnej interpretacji.

Tworzenie tekstów nielinearnych w odpowiednio do tego przygotowanych programach, czy serwisach internetowych daje dużo większe możliwości niż pisanie takich utworów w formie tradycyjnej na papierze. Po pierwsze wiele osób może współtworzyć utwór. Po drugie po każdym fragmencie utwór może się rozgałęziać na wiele wersji.


Jandy Graczyk - Serwisy internetowe

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz