Pisz! Na zdrowie!
Autor: Dominika Ewa Palka
Jeśli nie masz pomysłu, jak wykorzystać wolny czas? Zainspiruj się tym artykułem. Okazuje się, że nie trzeba wysiłku, żeby aktywnie, a przede wszystkim kreatywnie spędzić czas.
Pisz! Na zdrowie!
Kiedy za oknem szaro, mokro i ponuro nie mamy możliwości aktywnego wypoczynku. Dla wytrwałych pozostaje siłownia, basen, albo aerobik. Wielu z nas nie ma jednak ani wytrwałości, ani czasu na uprawianie sportu. Proponuję inny sposób spędzania czasu, bardziej refleksyjny i twórczy. Czasem można poprawić sobie nastrój wyciszając się, analizując swoje emocje, stany i zapisując je.
Dziennik pilnie zapisywany.
Najwięksi tego świata notowali swe przemyślenia w notatnikach, kalendarzach, pamiętnikach. Poczujmy się wyjątkowo. Stwórzmy własny dziennik. Mogą w nim być: wspomnienia, plany, marzenia. A może: ulubione cytaty, zdjęcia, przepisy, recenzje.
Pisanie ma działanie terapeutyczne. Czasem gdy przygniata nas natłok myśli warto je zapisać. Zupełnie inaczej można zinterpretować notatki kilka dni po zapisaniu. Okazuje się, że nabraliśmy dystansu. Co więcej czytamy o własnych problemach jakby dotyczyły kogoś innego. Łatwo wtedy o dobre rozwiązanie sprawy. Nie każdy jednak lubi pisać. Często uważa się, że to śmieszne, pracochłonne, niepoważne. Z drugiej strony nie wiemy jak się do tego przygotować. Znany pisarz Stephen King sugeruje, że należy dużo czytać i jeszcze więcej pisać. Zamiast trwonić czas przed telewizorem można podjąć próby pisania. Po latach nasze zapiski będą stanowiły cenne pamiątki. Z uśmiechem przekonamy się, że marzenia i plany się spełniły, że w pewnych sprawach mieliśmy rację. Warto się przekonać, że nasz pamiętnik może być równie wciągający jak najlepsza z znanych powieści. Pisanie to nic innego jak tworzenie słów. Stajemy się kreatorami ciekawych światów, kimś wyjątkowym.
Twórczo
W życiu często musimy podejmować różnorakie decyzje. Dotyczą one wielu spraw, od błahych jak stworzenie listy zakupów po nieco trudniejsze jak wybór szkoły, czy decyzja o zmianie pracy itp. Pomocna może okazać się mapa myśli. To metodą pisania, która pozwala w szybki sposób dotrzeć do sedna sprawy. Nie musimy wiele pisać, wykorzystujemy rysunki, krótkie zwroty, kolory, symbole. W ten sposób możemy twórczo przeanalizować nurtujący nas problem. Pozytywną stroną takiej mapy jest także lepsze zapamiętywanie oraz znajdywanie oryginalnych rozwiązań.
Scrapbooking
Kolejnym powodem do pisania może być chęć rejestrowania najważniejszych wydarzeń ze swojego życia, rodziny, czy dziecka. W księgarniach można kupić piękne, kolorowe albumy, kalendarze i opasłe księgi z cytatami na każdy dzień. Tymczasem sami możemy wykonać osobisty notatnik, album rodzinny, bądź księgę marzeń, złotych myśli itp. Zwykły brulion albo gruby album z białymi stronami może zapełnić się licznymi zdjęciami, rysunkami, kwiatami i innymi motywami. Doskonały w tym zakresie jest Scrapbooking. To niezwykle popularny sposób ozdabiania papieru, inaczej technika tworzenia odpowiedniego tła dla zdjęć. Można je wyciąć z prasy i stworzyć ciekawą prezentację naszej osoby, zanotować pierwszy kroczek ukochanego dziecka, zrobić unikatową księgę kucharską itp. Wszystko zależy od naszych potrzeb i chęci, a także wyobraźni. A samo myślenie o rzeczach przyjemnych jest gwarancją pogody ducha.
Jest wiele okazji do pisania. To nie tylko dobra zabawa, ale radość tworzenia czegoś oryginalnego. W ten sposób pozostawiamy po sobie cenne pamiątki, utrwalamy coś, co tak szybko przemija.
Dominika Palka
Źródła: Stephen King "Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika”
Martha Steinmeyer „ Scrapbooking. Niezwykłe albumy na zdjęcia”
Tony Buzan "Mapy myśli"
Dominika Palka
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz